;
  • Oklejanie samochodów Wrocław

    Oklejanie samochodów Wrocław
    Proponujemy Państwu usługę oklejania samochodów Wrocław, skuteczną i tanią formę reklamy, która przyniesie wymierne korzyści każdej firmie…

  • Oklejanie witryn

    Proponujemy Państwu oklejanie witryn Wrocław, sklepów, banków, restauracji, szyb lokali usługowo - handlowych czy powierzchni biurowych na terenie Wrocławia i nie tylko. Wykonujemy…

  • Szyldy reklamowe

    Szyld reklamowy, szyldy Wrocław to najbardziej popularna forma reklamy i bardzo popularna fraza wpisywana w Google.  Szyldy Wrocław to podstawowe oznaczenie miejsca prowadzenia…

Aktualności

Makiety domów

makiety domowBardzo wielu hobbystów, jak również dopiero początkujących modelarzy, pasjonuje się wykonywaniem budynków. 

Makiety architektoniczne

Makiety architektoniczneAbyśmy mogli przedstawić ofertę cenową na wykonanie makiety, potrzebne nam są dokładne informacje na jej temat.

Makiety architektoniczneAbyśmy mogli przedstawić ofertę cenową na wykonanie makiety, potrzebne nam są dokładne informacje na jej temat.

Makiety architektoniczne

Przydatne informacje, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę:
- Specyfikacja wykonania makiety
- Skala makiety lub wielkości podkładu
- Rzuty, przekroje i elewacje, charakterystyczne detale architektoniczne
- Bryła budynku w 3D oraz wizualizacje komputerowe
- Czy na makiecie mają pojawić się: miniatury pojazdów, ludzi oraz zieleń
- Podświetlenie makiety
- Termin wykonania makiety

Opcje wykonania makietyopcje wykonania makiety

opcje wykonania makiety
Zapraszamy do współpracy
Pomożemy przygotować w/w informacje!

W jaki sposób opracować projekt modernizacji i aranżacji zabytkowego budynku od nowa, by nabrał zupełnie nowego blasku oraz wymiaru?
Dziś projekty przestrzenne przygotowuje się szybko w programach komputerowych i na podstawie efektownych wizualizacji. Nie można jednak zapominać o tym, że makiety architektoniczne w pełnym wymiarze dopiero oddają prawdziwy i zamierzony efekt pracy projektanta. 
Makiety architektoniczne pozwalają przyjrzeć się z bliska wszystkim obserwującym i oceniającym projekt. Dzięki temu łatwiej nanieść korekty i sprecyzować uwagi dotyczące całości formy.
Makiety architektoniczne wykonuje się z różnorodnych materiałów modelarskich. Najbardziej wdzięcznym materiałem do wykonywania projektów makiet jest PCV, tektura. Posiada ona różne grubości, najpraktyczniejsza posiada grubość 0,5 cm. Łatwo kroi się ją nożykiem introligatorskim, przy asyście długiej linijki.
makieta architektoniczna WroclawCzęści makiety mocować można ze sobą za pomocą kleju o wysokiej mocy wiązania cząsteczkowego, dzięki temu każdy element makiety po przyklejeniu będzie się dobrze trzymał podłoża. Makiety architektoniczne tworzone przez specjalistów do spraw projektowania wnętrz charakteryzują się różnorodnym stopniem trudności wykonania. Jak wiadomo, każda epoka w architekturze miała swoje charakterystyczne cechy, jedne trudniejsze, drugie łatwiejsze. Najwięcej czasu pochłania zaprojektowanie makiety architektonicznej stylizowanej na okres rokoko oraz secesji.
Jak wiadomo, epoki te obfitowały w liczne zdobienia i wymyślne kompozycje ażurowe, które przy odwzorowaniu wymagają heroicznej niemalże pracy projektanta oraz zdolności i umiejętności odwzorowywania najdrobniejszych nawet szczegółów. Trzeba mieć dobre oko oraz wysoko rozwiniętą sprawność manualną.
Przkład elementów wchodzących w skład makiety architektonicznej:
1. Podkład makiety
2. Modele budynków
3. Podstawa
4. Klosz ochronny
Podkład makiety to rodzaj skrzynki wykonanej ze spienionego PCV 5mm. W przypadku skali 1:150 proponowany wymiar podkładu to 145x100x5cm. Na podkładzie makiety naniesione drogi, chodniki z wygrawerowana kostka, miejsca parkingowe, smietniki, ławki, mata imitujaca trawe, drzewa krzewy.
Modele budynków wykonane z ró¿nej grubosci tektury introligatorskiej, odpornej na działanie wilgoci, oraz plexi. Modele malowane farbami akrylowymi, tynki, oraz wyklejane materiałami imitujacymi blache, drewno. Wymiary budynku B w skali 1:150 to 26,34cm długosc 11,29cm szerokosc 16,52cm wysokosc. Wysokosc pojedynczej kondygnacji w skali 1;150 1,98cm wysokosc otworu okiennego balkonowego 1,53cm.
Podstawa pod makiete (stół), to blat z bocznymi burtami o wysokosci 5cm, do blatu przymocowane nogi ze stali szczotkowanej lub błyszczacej z mo¿liwoscia odkrecania.
Makiety architektoniczne tworzone z PCV często pozostawia się białe, bez ingerencji dodatkowych kolorów, aby skoncentrować się przede wszystkim na kształtach form.
Zwolennicy opcji „dopieszczonych” proponują rozwiązania kolorystyczne, wraz z nadaniem elewacjom budynków określonych barw, pokryciem dachów oraz dobraniem kolorystyki drzwi i okien. Trzeba przyznać, że takie makiety robią na oglądających największe wrażenie.
makiety architektoniczne .2

Betonowe obudowy dla energetyki - Modele
Model-stacja-transfo 6

Ciekawostki
Nowoczesne konstrukcje w architekturze
Beton jako materiał budowlany znany jest z pewnością od czasów rzymskich. Już wtedy pozwalał budowniczym przezwyciężać ograniczenia, jakie wynikały ze stosowania kamienia i cegły i wznosić wielkie budowle – akwedukty, mosty, termy i świątynie. Betonowe kopuła Panteonu z II w.n.e. Była największym osiągnięciem starożytnych w tej dziedzinie i do dziś pozostaje największą na świecie konstrukcją tego typu wykonaną z betonu niezbrojonego.
Do końca XIX wieku beton nie był jednak materiałem wykorzystywany na szeroką skalę, tak naprawdę całe spektrum jego właściwości odkryli dopiero moderniści w pierwszej połowie XIX wieku. Już jako żelbet, czyli beton zbrojony stalowymi prętami lub siatką, umożliwił im wznoszenie obiektów nowego typu i wywołał ogromny postęp we współczesnym budownictwie.

Często bywał niewidoczny z zewnątrz , ukryty w strukturze budynku, ale na przykład celowo go eksponowali, dzięki nim nowym środkiem architektonicznego wyrazu. Konstrukcyjne właściwości betonu, stali i innych nowoczesnych materiałów budowlanych otworzyły przed architekturą nowe możliwości formalne. Obiekty nie są już ograniczone tradycyjnym planem i wyglądem elewacji.

Odnosi się wrażenie, że teraz można im nadawać dowolny kształt, często projektowany z pomocą specjalistycznego oprogramowania.

makiety-architektoniczne nowoczesne-konstru

Forma krzywoliniowa – Bryłę budynku tworzą powierzchnie wygięte.

Forma faliste – Bryłę budynku tworzą przecinające się krzywe wypukłe i wklęsłe, nadające jej kształt fali.

Forma amorficzna - Nieregularny kształt budynku o trudnej do zdefiniowania formie.

Wystawa
Galeria Dominikańska we Wrocławiu w dniach 17-23 czerwca zorganizowało wystawę milośników modelarstwa, na której można było zobaczyć modele samolotowe, modele pojazdów pancernych, dioramy kolejowe, makieta kolejowa.

Prezentujemy, niektóre z nich.

makieta lkolejowa

Warto przeczytać!
PARKI MINIATUR - EDUKACJA PRZEZ ZABAWĘ
Coraz większą popularnością wśród turystów cieszą się wszelkiego rodzaju makiety najbardziej znanych obiektów. W zamian za stosunkowo niewielką opłatę, możemy obejrzeć z bliska bardzo dokładne repliki najpopularniejszych budynków świata.
Zacznijmy jednak od poznania poszczególnych etapów powstawania takich makiet. Jeszcze do niedawna stworzenie takiego obiektów wymagało żmudnej pracy wielu osób. Proces twórczy był bardzo czasochłonny i długotrwały, przez co koszt takiej makiety był bardzo wysoki. Wszelkie jego elementy należało najpierw dokładnie obrysować, a następnie precyzyjnie wyciąć i posklejać. Końcowy proces obejmował malowanie i tzw. postarzanie, które nadawało makiecie realnego wyglądu. Wraz z rozwojem technologii cały przebieg tworzenia tego typu makiet został znacznie uproszczony i przyspieszony. Dzięki najnowocześniejszym oprogramowaniom proces wizualnego tworzenia planów został w dużej mierze zautomatyzowany.
Pomocne okazują się także różnego rodzaju urządzenia takie jak np. plotery, dzięki którym możliwe jest dokładne wycięcie poszczególnych elementów przyszłej makiety. Jednym z najnowszych osiągnięć technologicznych, które w znaczny sposób ułatwia tworzenie makiety, są coraz popularniejsze w naszym kraju drukarki 3D. Choć ich zakup wiąże się ze sporym wydatkiem, są urządzeniami coraz powszechniej spotykanymi w biurach projektowych i modelarskich. Tym samym pewna ręka i dłutko, utraciły nieco na znaczenia na rzecz precyzyjnych urządzeń wykonujących tą pracę za człowieka. Rola pracowników o zdolnościach modelarskich, ogranicza się do odpowiedniego posklejania właściwych elementów i ich pomalowania.
Co jednak sprawia, że miejsca tego typu stają się coraz popularniejsze wśród turystów? Jednym z argumentów jest niewątpliwie cena. Za niezbyt wysoką opłatą możemy niemal za jednym razem zobaczyć najpopularniejsze budowle świata. Ich precyzyjne wykonanie umożliwia zwiedzającym dokładne zapoznanie się z najdrobniejszymi szczegółami architektonicznymi poszczególnych budynków.
Dodatkowo bardziej skomplikowane makiety posiadają instalacje elektryczne i mechaniczne, dzięki którym obiekty niemal na naszych oczach ożywają. Taka konstrukcja umożliwia zobaczenie w ruchu elementów, które w prawdziwych budowlach także się poruszają. Taka forma podróżowania po całym świecie jest doskonałym rozwiązaniem dla osób z nieco skromniejszym budżetem wakacyjnym.

Odwiedziny popularnych parków miniatur, to także doskonałe połączenie zabawy i nauki, szczególnie dla najmłodszych. W czasie zwiedzania w łatwy i przyjemny sposób mogą zapoznać się z budowlami, które do tej pory mogli zobaczyć jedynie na ekranie monitora czy telewizora. Poza tym coraz więcej tego typu miejsc oferuje najmłodszym specjalne modele obiektów do których można dotknąć, a nawet do nich wejść. Niewątpliwie interaktywne parki makiet są bardzo ciekawym rozwiązaniem, gwarantującym jeszcze większe doznania.

W naszym kraju pierwowzorem ówczesnych parków makiet były oczywiście znane sprzed kilku lat objazdowe parki dinozaurów. Mało kto nie miał okazji odwiedzić takiego miejsca. Gości fascynowały ogromne postacie wymarłych kilka tysięcy lat temu stworzeń, które dodatkowo poruszały kończynami i wydawały, często przeraźliwe, dźwięki. Dziś część z nich przerodziła się w atrakcje stacjonarne, które nadal chętnie są odwiedzane przez turystów. Dodatkowo organizują one wyjazdowe wystawy, a także pozwalają na organizację różnego rodzaju imprez integracyjnych i okolicznościowych.

Parki makiet architektonicznych w bardzo szybkim czasie zaskarbiły sobie serca wielu turystów. Można je spotkać praktycznie w każdym zakątku naszego kraju, a szczególnie w miejscowościach chętnie odwiedzanych przez turystów. Oczywiście najwięcej obiektów tego typu powstaje w okresie letnim. Co możemy zobaczyć odwiedzając park miniatur? Wszelkiego rodzaju budowle znane na świecie.
Tym samym bez konieczności odbywania dalekiej podróży będziemy mogli zobaczyć chociażby wieżę Eiffla czy też pałac w Wersalu. Przekrój obiektów, które możemy zwiedzić jest praktycznie nieograniczony. Tym samym w parkach miniatur udostępnione zostały zarówno makiety zamków, jak i budowli bardziej współczesnych np. nieistniejących już bliźniaczych wież World Trade Center z Nowego Jorku, czy też najwyższego budynku świata Burdż Chalifa z Dubaju. Dodatkowo niektóre parki miniatur oferują także możliwość zobaczenia budowli, które w świecie rzeczywistym nigdy nie powstały, a szerszej publiczności znane są np. z najbardziej popularnych filmów czy gier.

Wyprawa do parku miniatur będzie niewątpliwie dużą atrakcją bez względu na wiek. Łączy ona w sobie zarówno rozrywkę jak i edukację, a także zaspokaja ciekawość. Taka forma spędzania czasu jest doskonałym przerywnikiem na trasie każdej dłuższej czy krótszej podróży. Warto zatem zrobić sobie przystanek nie tylko, aby odpocząć, ale także zwiedzić najpopularniejsze obiekty architektoniczne świata.


Jeszcze nie tak dawno najpopularniejszym sposobem prezentowania projektów architektonicznych było wykorzystywanie makiet. Biura projektowe często zatrudniały osoby specjalizujące się w tego typu zadaniach. Sam proces jej budowy był stosunkowo czasochłonny i kosztowny.
Nic zatem dziwnego, że gdy tylko na rynku pojawiły się programy umożliwiające stworzenie wirtualnego obrazu projektowanego obiektu, bardzo szybko zaczęły wypierać tradycyjne makiety. Takie aplikacje komputerowe pozwalają na znaczne przyspieszenie prac, a także obniżenie ich ceny

Niestety wizualizacja 3D nie jest tak dobrą formą prezentacji projektu jak właśnie makiety architektoniczne. Pozwalają one inwestorowi na lepsze poznanie poszczególnych detali architektonicznych.
Poza tym duża część ludzi nie potrafi sobie wyobrazić w sposób przestrzenny obrazu obiektu pokazywanego na monitorze komputera. W krajach Europy Zachodniej rozumiano to praktycznie od zawsze i tam nieprzerwanie promowane było tworzenie właśnie makiet.
Obecnie również w Polsce powraca się do takiego sposobu obrazowania projektu. Oczywiście tworzenie makiet wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Sprytne ręce i dłutko już dawno odeszły w zapomnienie. Wszystkie procesy w znacznym stopniu zostały zautomatyzowane i za sporą część zadań odpowiadają komputery z zainstalowanym odpowiednim oprogramowaniem.
Zmieniły się również narzędzia dzięki którym powstają makiety. Dziś główną rolę odgrywają różnego rodzaju plotery. To właśnie dzięki tym urządzeniom możliwe jest dokładne wycięcie poszczególnych elementów przyszłej makiety. Z każdym rokiem na popularności zyskują także drukarki 3D. Choć w naszym kraju nie są jeszcze tak powszechnie wykorzystywane, to wydaje się, że przyszłość należy właśnie do nich. Po wycięciu i przygotowaniu wszelkich elementów rozpoczyna się praca prawdziwych modelarzy. Ich zadaniem jest odpowiednie poskładanie wszystkich części, a później ich właściwe pomalowanie.
Nagrodą za długie godziny pracy jest efekt końcowy.Popularność makiet wzrasta z każdym rokiem. Coraz częściej ich budowa jest warunkiem koniecznym w różnego rodzaju konkursach przetargowych. Nie są one jednak przeznaczone do obrazowania jedynie olbrzymich obiektów przemysłowych czy osiedli bloków mieszkaniowych. Projektując swój wymarzony dom warto zainwestować także w makietę.
Żadna komputerowa wizualizacja nie pozwoli tak dokładnie przyjrzeć się naszemu przyszłemu lokum jak właśnie ona. Dzięki niej będzie możliwe zauważenie szczegółów, które z dużą dozą prawdopodobieństwa zostały by przez nas przeoczone w czasie oglądania wizualizacji. Korzystanie z makiet minimalizuje powstanie różnego rodzaju niejasności wynikającymi często ze złego zrozumienia naszych intencji przez projektanta.

do tego także cena samej makiety. Postęp technologiczny sprawił, że dziś ich wykonanie nie jest już tak drogie jak jeszcze kilka lat temu. Jednym słowem ich zamówienie nie podniesie w znaczny sposób kosztów całej inwestycji, w zamian dając nam możliwość dokładnego obejrzenia naszego przyszłego domu.
Łuki
Łuk jest konstrukcją zbudowaną z jednej lub więcej krzywych rozpiętych na określonym odcinku, zazwyczaj podtrzymującą jakiś ciężar. Jako pierwsi na szeroką skalę wykorzystywali go Rzymianie. Łuki, zwane w architekturze łęgami, były zasadniczym elementem ich projektów inżynieryjnych, ponieważ mogą obejmować większe rozpiętości niż konstrukcje w prostym układzie podpora-belka. Stosowane je więc w projektach mostów, akweduktór, wiaduktów i reprezentacyjnych łuków triumfalnych. Bez nich nie byłyby możliwe osiągnięcia w dziedzinie budowli wielkich sklepień i kopuł, które nastąpiły w renesansie.

Podczas gdy Rzymianie wykorzystywali łuki okrągłe, pojawienie się w XII i XIII wieku łuku ostrego – utworzonego w swojej najbardziej podstawowej formie z dwóch przecinających się krzywych – pozwoliło średniowiecznym budowniczym wznosić obiekty jeszcze wyższe i z cieńszymi podporami. Faktem jest, że łuku nie musi stanowić jedna ciągła krzywa, ale kilka przecinających się. Co więcej, wbrew etymologii konstrukcję mającą krzywiznę, nie wszystkie łuki utworzone są przez linię krzywą – łuk płaski o poziomym grzbiecie i podłuczu może być utworzony ze specjalnie ukształtowanych klińców ustawionych pod kątem.
okrągłym jest każdy łuk utworzony z jednej krzywej, bez wierzchołków. Najprostszym typem jest łuk półokrągły, utworzony z krzywej o jednym środku, którego strzałka jest równa połowie rozpiętości. Inne łuki okrągłe mogą być utworzone z odcinka większej krzywej lub z kilku przecinających się krzywych.
Jeszcze raz o makietach
Wprawdzie na rynku jest bardzo wiele programów komputerowych, które pozwalają na wykonanie niemal dowolnej aranżacji czy planu w technice trójwymiarowej, jednak makiety architektoniczne przebijają je wszystkie. Zastosowanie wszystkich elementów w tej samej skali pozwala lepiej zobaczyć, jak będzie wyglądał dany teren po wykonanej inwestycji lub też nawet to jak wygląda obecnie.
Obecnie bez problemu przy wykonywaniu makiet można posłużyć się takimi materiałami, aby do złudzenia przypominały one te, które mają być zastosowane do wzniesienia budynków.
Pierwszym warunkiem wykonania dobrej makiety jest przede wszystkim dobranie odpowiedniej skali w jakiej będzie ona wykonana. Zbyt duża zazwyczaj powoduje to, że makieta jest ogromna, co stwarza problemu na przykład przy jej przenoszeniu. Zbyt mała zaś nie przedstawia wszystkich szczegółów, które mogą być ważne, takich jak na przykład elementy ogrodzenia czy detale wykończenia elewacji. Te zaś przy bardzo wielu inwestycjach mają istotne znaczenie.
Często spotykana praktyką jest wykonywanie makiet jednego projektu w kilku wersjach, zwłaszcza jeżeli są one dość duże. Wtedy widok całej inwestycji jest wykonywany w dużej skali, natomiast dodatkowo wykonuje się makiety poszczególnych budynków czy innych elementów, w znacznie mniejszej skali, pozwalającej dostrzec wiele ważnych szczegółów.

Obecnie do wykonywania makiet stosuje się bardzo różne materiały, jednak wciąż najpopularniejszymi, gdy chodzi o wykonywanie budynków jest przede wszystkim tektura architektoniczna lub pleksi. Aby jak najwierniej przedstawić wymiary prezentowanych budynków, wycinanie poszczególnych elementów coraz częściej dzisiaj odbywa się przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, takich jak na przykład cięcie laserowe, gwarantujące zachowanie idealnych rozmiarów.
Do wykonania makiety planowanej inwestycji niezbędne jest przedstawienie dokładnego projektu z wszelkimi niezbędnymi wymiarami oraz określenie szczegółowo swoich oczekiwań. Obecnie w makietach przedstawia się także bardzo wiernie takie elementy jak drzewa czy krzewy. W wielu przypadkach ma to niezwykle istotne znaczenie, ponieważ dzięki temu można zobaczyć, jak będzie wyglądał teren gdy już rośliny osiągną swoje wymiary.
Ale makiety architektoniczne nie zawsze są wykonywane tylko w przypadku planowanych inwestycji. Bardzo często obrazują one już stojące budynki. Ich wykonywanie jest bardzo popularne jak chodzi o takie obiekty jak zamki czy kościoły. Coraz więcej firm także decyduje się na wykonanie makiety własnej siedziby, która często ma spełniać rolę elementu ozdobnego w firmie. 
Wtedy zadanie jest nieco trudniejsze, należy bowiem z ogromną dokładnością odwzorować istniejący stan budynku, co zwłaszcza w przypadku zabytków, na których często znajdują się rzeźby czy zdobienia elewacji nie należy do najłatwiejszych. Zdarza się bowiem, iż zachowane projekty zabytków znacznie się różnią od stanu faktycznego lub też po prostu ich nie ma.

Sposób w jaki makieta zostanie wykonana zależy także od tego gdzie będzie prezentowana. Gdy mowa jest o makietach inwestycji, które będą prezentowane tylko i wyłącznie w budynkach, stosuje się inne materiały. Jeżeli jednak ma być ona wystawiona na działanie czynników zewnętrznych, co ma miejsce wtedy, gdy makieta ma być elementem ozdobnym na przykład w ogrodzie, wtedy zachodzi konieczność bardzo starannego dobrania materiałów i odpowiedniego ich zabezpieczenia.
Ma ona bowiem służyć wiele lat a nie tylko kilka miesięcy. W przypadku takich właśnie, przeznaczonych na zewnątrz makiet architektonicznych, bardzo często w pracowni powstają budynki makiety, które następnie są przewożone na miejsce przeznaczenia i tam odpowiednio ustawiane na przygotowanym wcześniej podłożu. Mniejsze elementy takich makiet, jak na przykład roślinność, drogi czy podobne do nich elementy infrastruktury otaczającej budynki, zazwyczaj są wykonywane na miejscu.

Pomimo iż wykonanie wielu makiet zajmuje sporo czasu, na pewno warto go poświęcić ponieważ efekt jest niesamowity. Nie da się go osiągnąć w żaden inny sposób, nawet zastosowanie najnowszego oprogramowania nie pokaże tak szczegółowo wszystkich detali. A przede wszystkim nie pozwoli cieszyć się tak pięknym widokiem, jaki powstaje gdy makieta jest już ukończona. Dlatego pomimo rozwoju technologii makiety architektoniczne wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością na rynku i są wykonywane równie często co kilka czy kilkanaście lat temu.

W jaki sposób najprościej zdefiniować architekturę?

Brytyjski historyk sztuki Nikolaus Pevsner w swojej książce w 1943 roku Historia Architektury europejskiej dokonał słynnego już dziś porównania: „Komórka na rower jest budynkiem; katedra w Lincoln to architektura.” Dalej czytamy: prawie wszystko, co zawiera w sobie przestrzeń w skali wystarczającej, aby człowiek mógł się w niej poruszać, jest budynkiem.
Termin „architektura” ma zastosowanie tylko w odniesieniu do budynków, które zaprojektowano tylko w odniesieniu do budynków, które zaprojektowano mając na uwadze walory estetyczne. Niewielu jest takich, którzy nie zgodziliby się ze stwierdzeniem, że wygląd budowli należy do najważniejszych zagadnień zaprzątających umysł architekta. Z drugiej strony jednak, domaganie się, aby coś tak subiektywnego jak „walory estetyczne” stanowiło cechę definiującą architekturę może być problematyczne, zakłada bowiem, że odbiorców charakteryzuje jakaś jednorodna i stała wrażliwość estetyczna. W rzeczywistości ludzie nigdy nie odbierali przecież architektury w ujednolicony sposób.

Jednym z wielu wyrazistych przykładów może być stosunek do brutalizmu wyrazistych przykładów może być stosunek do brutalizmu – stylu, który dzieli opinię publiczną odkąd tylko się pojawił, a było to przeszło 60 lat temu. Tymczasem, niezależnie od tego, czy budowle brutalistyczne nam się podobają, czy nie, stanowią część architektonicznego dorobku. Również dokonane przez Pevsnera rozróżnienie na dzieła architektury i „zwykłe” budynki, czy obiekty, których forma i materiały zdeterminowane są wyłącznie przez zamierzoną funkcję, wydaje się stanowczo zbyt kategoryczne.
Bo jak w takim razie sklasyfikować tę budowle, których autorzy wyznają filozofię całkowitego funkcjonalizmu, wyrażaną w sformułowanej przez Louisa Sullivana myśli „forma podąża za funkcją”?
Należy pamiętać, że architektura, jak każdy przejaw twórczości człowieka, powinna przede wszystkim przekazywać idee i emocje, w tym sensie „walory estetyczne” nie są więc najważniejsze. Sugerowałbym, aby za cechę definiującą architekturę uznać komunikację, czyli przekazywanie znaczenia. Innymi słowy : architektura to „budynek mający znaczenie”.
Nie nazwiemy jej sztuką w ścisłym znaczeniu tego słowa, bo sposób, w jaki owo znaczenie jest kodowane, a następnie odbierane, diametralnie różni się od tego, w jaki zapisuje się i odczytuje inne wytwory ludzkiej wyobraźni, choćby dzieła malarskie.

Znaczenie architektoniczne może być konstruowane na wiele różnych sposobów; za pomocą formy, materiałów, skali, ornamentyki albo, najbardziej wprost, oznakowania.
Ten przekaz bywa oczywiście także abstrakcyjny: na przykład demonstrowanie statusu społecznego i kulturalnego inwestora poprzez realizację obiektu w aktualnie modnym stylu albo, przeciwnie, w stylu historycznym czy tez manifestowanie bogactwa i władzy poprzez skalę gmachu, zastosowanie kosztownych materiałów wykończeniowych oraz ostentacyjnej ornamentyki.
Należy mieć na uwadze, że dzieło architektury reprezentuje inwestora pod wieloma względami i zawarte w nim znaczenia są nierozerwalnie związane z osobistymi, rodzinnymi, religijnymi, korporacyjnymi czy obywatelskimi interesami, ale w różnym stopniu wyraża też zawsze samego projektanta.

Kategorie obiektów architektonicznych

Podział obiektów na poszczególne kategorie ma fundamentalne znaczenie dla praktyki, teorii i nauki o architekturze. Istnieje on, odkąd wzniesiono dwa różne budynki mające pełnić tę samą funkcję – można było więc pogrupować dzieła architektury ze względu na funkcję.
Innymi słowy obiekt zaliczymy do danej kategorii, jeżeli jego przeznaczenie pasuje do konkretnej typologii. Zatem na rodzaj budowli, na przykład wolno stojący obiekt mieszkalny, składa się szereg idei i koncepcji rozpowszechnionych w danym czasie, a określających jego plan, elewację, wielkość a nawet wykorzystane materiały. Kategorie te mogą obejmować zarówno bardzo szeroki zakres cech, jak w przypadku domu mieszkalnego czy kościoła, jak i stosunkowo wąski – choćby laboratorium naukowe czy obserwatorium astronomiczne.
Co więcej, w ramach poszczególnych typologii wyróżnia się grupy podtypów; na przykład, budynki mieszkalne klasyfikuje się jako domy, ale istnieje oczywiście wiele różnych rodzajów domów.
Choć dana kategoria może trwać przez stulecia, nie jest niezmienna – zależy od uwarunkowań politycznych, ekonomicznych, religijnych i społecznych występujących w określonym czasie i miejscu.
Jak pokazują przykłady świątyń, które możemy podzielić na średniowieczne katedry, kościoły renesansowe oraz kościoły barokowe, zmiany w religijnej teorii i praktyce w różnych momentach historii sprawiały, że budowle tego typu ewoluowały, a wręcz kształtowały się nowe ich typy.

Na proces powstawania zupełnie nowych kategorii obiektów architektonicznych wpływ miały także głębokie przemiany zachodzące w społeczeństwach. Z nadejściem epoki nowoczesności, a wraz z nią produkcji na sposób przemysłowy, pojawiły się kategorie o charakterze często rewolucyjnym – i to zarówno pod względem konstrukcji, jak i estetyki. Jednak takie kształtowanie się nowych rodzajów budowli nie musiało oznaczać odcięcia się od dotychczasowych typologii.
Znamiennym przykładem przejęcia i adaptacji dawnych wzorców są wielkie gmachy użyteczności publicznej budowane w XVIII i XIX wieku. Wznosząc je, nadal czerpano z tradycji architektonicznej starożytnego Rzymu.
Kategorie obiektów architektonicznych 

Obiekty sakralne podzielono na świątynie klasyczne, średniowieczne katedry, kościoły renesansowe i kościoły barokowe, ponieważ w historii architektury są one wzorcami absolutnie podstawowymi. Kolejne kategorie czyli budowle obronne, podmiejskie rezydencje i wille oraz budynki użyteczności publicznej, mimo ogromnej różnorodności w obrębie tych szerokich grup, wprowadzono, bo charakteryzują się pewnymi zasadniczymi cechami, które wykraczając poza granice określonych stylów, związane są z usytuowaniem i przeznaczeniem tego typu obiektów.

Jak już wspomniano, w miarę pojawiania się nowych, konkretnych funkcji budynków, ich różnicowania i specjalizacji, wcześniejsze kategorie ulegały modyfikacjom. Zaproponowany tu podział na główne rodzaje obiektów architektonicznych nadal jest podstawą analizy budowli w kontekście historycznym, ale wprowadzone z czasem rozmaite typy i podtypy stały się zbyt liczne, by ich określenie wystarczało obecnie do jednoznacznej kategoryzacji i identyfikacji.
Standardową typologię uzupełniono kilkoma kategoriami, które umożliwiają grupowanie i rozróżnianie budynków na wyższym poziomie abstrakcji to znaczy według archetypowych form czy niezmiennych cech morfologicznych. Do grupy budynków nowoczesnych zaliczono te, które swoją prostopadłościenną formę zawdzięczają konstrukcji zbudowanej z nowoczesnych materiałów.
Również grupę wysokościowców wyodrębniono na podstawie wspólnych cech formalnych. Z kolei kategoria budynki w pierzejach ulic obejmuje obiekty, które bez względu na okres historyczny, w jakim powstały, spełniają wymogi narzucone przez zasadnicze ograniczenia wynikające z miejskiej lokalizacji, a ich fasady zwrócone są w stronę ulicy.
Elementy architektoniczne
Czynność konstruowania, nawet najprostszego budynku, to proces tworzenia nowej przestrzeni wewnętrznej, fizycznie oddzielonej i różnej od zewnętrznej, której nadane zostają określone funkcje i przypisane konkretne znaczenia. Konstrukcja obiektu wydaje się więc kluczowa nie tylko dlatego , że bez niej nie byłoby budowli, ale też z uwagi na to, jak budowla ta będzie postrzegana i rozumiana.
Innymi słowy, wszystkie rodzaje konstrukcji budynków zyskują znaczenie architektoniczne wykraczające poza to, które odnosi się po prostu do ich funkcji.
Zewnętrzna artykulacja struktury budowli, manifestowana na rozmaite sposoby, jest motywem stale powtarzającym się w historii architektury. Pod wieloma względami może być wręcz uważana za najistotniejszą cechę architektury, jako że występuje we wszystkich stylach i okresach.
Rzeczywiście, jest to często najbardziej podstawowy element wielu różnych i pozornie nie mających ze sobą nic wspólnego języków, jakimi przemawia sztuka projektowania budynków. Dla uproszczenia i zachowania zwięzłości, wyodrębniono tu trzy szerokie kategorie : kolumny i filary, łuki oraz konstrukcje nowoczesne.
Kolumny i filary są integralną częścią niemal wszystkich form architektonicznych, od prymitywnych budowli prehistorycznych, po architekturę współczesną. Pełniąc podstawową funkcję konstrukcyjną, są na różne sposoby nośnikami znaczeń w różnych językach architektury. Na przykład znaczenie antycznej kolumny ewoluowało z czasem od roli zwykłej podpory do elementu będącego częścią szerszego porządku klasycznego, określającego również logikę proporcji budowli.
Często kolumna lub filar jest nośnikiem znaczenia dzięki dekoracji rzeźbiarskiej, a jak pokazują ilustracje na następnych stronach, jej miejscem jest zazwyczaj głowica. W innych przykładach, takich jak pozbawione zdobień, modernistyczne pilotis, cały element może być nośnikiem znaczenia, choćby z racji swojego usytuowania i sposobu, w jaki przekształca formę budynku.

Porządki klasyczne są podstawą każdej antycznej budowli. Wyróżnia się w nich bazę, trzon, głowicę i belkowanie. Zazwyczaj przyjmuje się, że istnieje pięć porządków – toskański, dorycki, joński, koryncki i kompozytowy – różniący się wielkością i proporcjami wymienionych elementów. Ich forma i zastosowane określone są w licznych traktatach o architekturze, zwłaszcza z epoki renesansu, czerpiących obficie z pism rzymskiego architekta Witruwiusza.
Różniąc się wielkością wielkością i proporcjami, porządki mają też swoją hierarchię prestiżu. Na samym dole sytuuje się porządek toskański, rzymski, najprostszy i najmasywniejszy, rzadko stosowany , z wyjątkiem sytuacji, w których wymagana jest właśnie masywność i solidność konstrukcji. Na poziomie parteru budowli zwykle spotyka się porządek dorycki, który występuje w dwóch odmianach: rzymsko – dorycki ma żłobkowany lub gładki trzon i bazę: grecko – dorycki nie ma bazy , a trzon może być jedynie żłobkowany. W kondygnacji wyższej stosowany jest porządek joński, o pochodzeniu greckim, ale szeroko wykorzystywany przez Rzymian.
Wyróżnia się wolutową głowicą, a trzon często jest żłobkowany. Na szczycie hierarchii znajduję się porządek koryncki, zarezerwowany dla reprezentacyjnej kondygnacji obiektu lub jej najważniejszej części. Charakterystyczna dla porządku korynckiego jest głowica zdobiona liśćmi akantu. Piąty porządek , kompozytowy , jest tworem rzymskim, łączącym jońskie woluty z korynckimi liśćmi akantu. Występuje on tylko w niektórych traktatach, gdzie umieszczony jest między porządkami jońskim i korynckim lub, niekiedy, powyżej korynckiego, jako suma tych dwóch porządków.

Łuki, podobnie są elementami konstrukcyjnymi wykorzystywanymi w bardzo wielu stylach i dającymi różne efekty. Łuk był innowacją konstrukcyjną, dzięki której możliwe były znaczące osiągnięcia architektoniczne i inżynieryjne starożytnego Rzymu. Jako osobna budowla, czyli łuk triumfalny, zyskał ważny status symboliczny i reprezentacyjny. Oczywiście łuki są również kluczem do zrozumienia architektury gotyku. Tu nowe możliwości nośne, jakie stwarza łuk ostry, pozwoliły budować wyżej i bardziej ozdobnie. Co więcej, gotycki łuk stanowił ramę dla bogatej i symbolicznej dekoracji maswerkowej.
Konstrukcje nowoczesne na swój sposób robią użytek z dwóch pierwszych kategorii. Niemniej jednak repertuar środków architektonicznych, jaki pojawił się wraz z nadejściem epoki nowoczesności, pod wieloma względami był przede wszystkim odpowiedzią na innowacje konstrukcyjne, na które wówczas pozwalało zastosowanie betonu i stali. Funkcjonalistyczna filozofia wczesnej architektury nowoczesnej, której dziedzictwo jest nadal odczuwalne, a która najlepiej chyba wyrażona została w maksymie „forma podąża za funkcją”, oznaczała, iż uwidocznienie betonowej czy stalowej konstrukcji budowli stało się na długie lata zasadniczym motywem budownictwa. Ponieważ architektura XX i XXI wieku w większości wciąż uzależniona jest przede wszystkim od możliwości konstrukcyjnych betonu i stali, nieuniknione jest, że materiały te staną się jej symbolem.

 

Zapraszamy na inne strony serwisu!

Strona główna, Oklejanie witryn Wrocław - Oklejanie witryn sklepowych WrocławUsuwanie folii Wroclaw  - Oklejanie samochodów Wrocław Oklejanie samochodów folią Wrocław - Tablice reklamowe Wrocław - Tworzenie stron Wrocław - banery reklamowe Wrocław - Pozycjonowaie stron www - Ogrodzenia placu budowy reklmą - Szyldy Wrocław - Kasetony reklamowe Reklama Wrocław - Stojaki reklamowe Litery przestrzenne Wizytówki -Ulotki reklamowe Oferta dla nowych Firm - Stoiska targowe Wrocław - Rollupy Wrocław - Ciekawostki - Przyciemnianie szyb Oklejanie witryn Legnica - Oklejanie witryn Oława - Oklejanie witryn Rawicz - Oklejanie witryn Świdnica - Oklejanie witryn Oleśnica - Makiety architektoniczne   Makiety zamków  Makiety domów  Makiety cennik Modele